Problemy ze słuchem wymagają właściwej diagnostyki. Wcześnie wykryty ubytek słuchu pozwala na rozpoczęcie leczenia z użyciem aparatów słuchowych dla poprawy komfortu życia każdego dnia. Jakie objawy wskazują na konieczność wykonania testu słuchu? Kto powinien kontrolować swój słuch systematycznie?
Jak rozpoznać utratę słuchu?
Do niedosłuchu oraz utraty słuchu najczęściej dochodzi na skutek postępującego wieku. Zazwyczaj zaczyna on pogarszać się po 50. roku życia. Ponadto do problemów ze słyszeniem mogą przyczyniać się infekcje i urazy ucha, nadmierna ekspozycja na hałas, a nawet stosowanie niektórych typów leków.
Ubytek słuchu w początkowej fazie zwykle nie powoduje znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Niemniej jednak już na tym etapie można zaobserwować kilka charakterystycznych symptomów, które powinny skłonić do wykonania testu słuchu.
Objawy pogorszenia słuchu:
– zwiększanie głośności telewizora, radia
– proszenie rozmówcy o powtarzanie wypowiedzi
– problemy ze zrozumieniem kilku rozmówców jednocześnie
– gorsze słyszenie w głośnym otoczeniu
– podnoszenie głosu podczas rozmowy przez telefon
– słyszenie dzwonienia i szumienia w uszach
– odczucie stłumienia dźwięków
Bardzo często powyższe objawy zauważane są w pierwszej kolejności przez otoczenie, dlatego w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zasugerowanie wizyty w gabinecie laryngologa, audiologa albo protetyka słuchu.
Na czym polega badanie słuchu?
Dzisiaj można skorzystać ze specjalnych testów słuchu online – pomagają one w wykryciu problemów z niedosłuchem. Jednak w celu dokładnej oceny konieczne jest profesjonalne badanie słuchu odbywające się w gabinecie. Nie wymaga ono żadnego specjalnego przygotowania ze strony badanej osoby, jest szybkie i całkowicie bezbolesne.
Najczęściej przeprowadzanym badaniem jest test częstotliwości słuchu. Wykonywany jest on w wygłuszonym pomieszczeniu. Znajdująca się w nim osoba zakłada słuchawki, przez które odtwarzane są dźwięki o zróżnicowanej częstotliwości. Zadaniem badanego jest naciśnięcie przycisku, gdy usłyszy dźwięk.
Wynik testu słuchu prezentowany jest w formie audiogramu. Znajduje się na nim wykres zawierający dźwięki testowe i progi ich słyszenia. Na podstawie audiogramu można też dobrać odpowiedni aparat słuchowy.
W razie potrzeby przeprowadza się dodatkowe testy, na przykład z użyciem wibracji, by wyeliminować ryzyko uszkodzenia ucha środkowego.
Test słuchu – kiedy korzystać z niego regularnie?
Regularne badanie słuchu powinny prowadzić osoby, które narażone są w wyższym stopniu na pojawienie się niedosłuchu i utraty słuchu.
Systematyczny test częstotliwości słuchu powinny prowadzić osoby w poniższych grupach:
– osoby powyżej 50. roku życia
– osoby często chorujące na zapalenie ucha
– osoby pracujące lub przebywające w miejscu narażonym na hałas, zmieniające się ciśnienie, na przykład w branży budowlanej, służbach mundurowych, pływacy, nurkowie
– osoby stosujące leki ototoksyczne, które mogą powodować pogorszenie słuchu
– osoby z niedosłuchem, stosujące aparaty słuchowe, aby kontrolować postęp dolegliwości
W powyższych przypadkach badania słuchu powinno się prowadzić co 2 lata.